مفهوم یوگا چیست ؟

تعریف یوگا یک نظم و انضباط فیزیکی و معنوی باستان و شاخه ای از فلسفه است که به نظر می رسد بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در هند آغاز شده است.

کلمه یوگا از کلمه یوج سانسکریت می آید، یعنی یوغ، پیوستن یا متحد شدن است. مدرسه يوگا ايجنگر يوژ را به عنوان « پيوستن يا ادغام تمام جنبه هاي فردي – بدن با ذهن و ذهن با روح  » براي رسيدن به يک زندگي شاد، متعادل و مفيد تعريف مي کند.

آن ها ادعا می کنند هدف نهایی این ورزش، رسیدن به کالیالی (رهایی یا آزادی نهایی) است.

انواع یوگا

yoga

چه کسی این ورزش را اختراع کرد؟

هیچ تاریخ ثبت شده ای برای ورزش یوگا وجود ندارد، زیرا تمرین کنندگان این ورزش در گذشته بسیار دور پیش از اینکه هرگونه توضیحی از آن می تواند وجود داشته باشد، انجام شده است.

یوگ ها طی هزاره ها این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و بسیاری از مدارس مختلف آموزش یوگا گسترش یافتند.

اولین اثر ضبط شده از حرکات و یکی از قدیمی ترین متون موجود، به طور کلی تصور می شود که توسط پاتانجالی، مریم یوجی هند که در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش زندگی کرده بود، نوشته شده است.

پاتانجی با نوشتن سوتاتای یوگا ( sutra به معنای «موضوع» در سانسکریت) است که اصول، فلسفه و شیوه آموزش این ورزش هستند که هنوز هم دنبال می شوند.

اگر چه بسیاری از مدارس یوگا در طول قرن ها تکامل یافته اند، همه آنها از همان اصول اساسی پیروی می نمایند. بودیسم و ​​دیگر سنت های روحانی شرقی از بسیاری از تکنیک های این ورزش یا مشتقات این تکنیک استفاده می کنند.

انواع یوگا کدامند؟

کلاس یوگا از چندین نوع یا مکتب تشکیل شده است. آنها در طول قرن ها تکامل یافته بودند، زیرا یوگ های مختلف فلسفه ها و رویکردهای خود را توسعه دادند و به دانشجویان مشتاق آموزش دادند و سپس آنها را به دانش آموزان و شاگردان خود گذراندند.

به عنوان مثال، یوگا هاتا، که مسلما محبوب ترین نوع کلاس در آمریكا است، توسط یوگ سواتامارما در هند در قرن ۱۵ و توسط سوآتمارمارا به عنوان “راه آهن به ارتفاعات راج یوگا” از ۶ مدرسه از فلسفه هندو، مشخص شده توسط پاتانجالی در سوتراس یوگا خود را مرحله آماده سازی از تصفیه فیزیکی است که بدن را مناسب برای تمرین مدیتیشن بالاتر می داند.

به همین ترتیب، حرکات یوگا کندالینی، که گزارش شده است بیش از ۵۰۰۰ ساله است، در سال ۱۹۶۹ توسط یوگ بجان به غرب معرفی شد زمانی که او از هند سفر کرد.

اساسا، تمام انواع این ورزش تلاش برای نتیجه یکسان، هماهنگی ذهن و بدن و روح، هر چند آنها ممکن است در فلسفه خود و حتی در asanas متفاوت باشند.